Webkamera z rozhledny na Biskupské kupě.
Na tomto místě budeme pravidelně přinášet aktuální informace z našich hor, tipy na výlet, zajímavosti, kuriozity, termíny pořádaných akcí a snímky z webkamer. Pokud budete mít zajímavou fotku nebo informaci z okolí webkamer, pošlete nám ji na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na naši facebookovou stránku a my ji vystavíme na našem webu.
Začít učit dítě lyžovat se dá již od 3 let věku dítěte.
Nejprve bych doporučoval nechat dítě ťapat na rovině, aby si zvyklo na lyže a na to, že to klouže. Poté je již možno jít na sjezdovku. Nejlepší jsou sjezdovky, které mají pohyblivý koberec. Dítě se dostane bez problémů nahoru. Většinou obsluha pomůže s výstupem z koberce. Pokud je k dispozici jen Poma, vezeme dítě nahoru tak, že dáme jednu nohu mezi lyže dítěte a vezeme ho tzv. "na koleni".
V začátcích výuky přidržujeme dítě na laně nebo tzv. žížalou. Já jsem používal žížalu. Ta se dá dítěti kolem hrudníku pod ruce a vezeme ho pluhem z kopce. Je třeba dítě donutit, aby se učilo plužit a aby se na žížalu nevěšelo a nezaklánělo se. Jinak se hrozně nadřete a dítě si zvykne spoléhat se na vás. Tuto fázi s žížalou bych doporučoval neprotahovat a zkusit nechat dítě jet samotné. Tím se dostáváme k tomu co je podle mě při učení nejdůležitější a to je svah. Nejlepší je najít sjezdovku, která končí do roviny. Nebojíte se pak, že dítě někam ujede. Dítě i když neumí zatáčet, tak se na rovince samo zastaví. Výuka v této fázi probíhá samozřejmě pořád bez hůlek. Pokud už dítě zvládne samo jet, dbáme na to, aby jelo v pluhu, kolínka pokrčená, ruce na kolena. Nebo zkoušíme různé hry, které zpříjemní dětem tuto náročnou fázi učení. (Např. roztánout ruce a jet jako letadlo, nebo jakoby držet volant a naklánět se). Osvědčilo se mi také jet pozadu před dítětem a vžy ho přibrzdit, trošku mu poodjet a opět přibrzdit. U šikovných dětí bych možná zkusil i vynechat fázi s žížalou, nebo lanem a rovnou zkusil nechat dítě jet samotné. Ale jen v případě mírného kopce a dojezdu do roviny.
Co považuji za druhou nejdůležitější věc při učení je délka lyží. Několikrát jsem se na to ptal i ve Skicentru odborníků a ti doporučují mít lyže o 10 - 20 cm kratší než je výška dítěte. Já doporučuji o 30 cm a více kratší. Delší lyže se hůře ovládají jak při zatáčení, tak při plužení. Nevidím jediný důvod, proč mít dlouhé lyže, když potřebujem, aby se dítě naučilo zatáčet a plužit.
Co je nejdůležitější, když učím dítě lyžovat?
1. Mírný svah s dojezdem do roviny.
2. Krátké, dobře ovladatelné lyže. (Dítě i sebe dobře obléknout, helmu pro dítě)
3. Trpělivost.
18.ledna 2017 - Skiareál Strážné je především areálem pro rodiče a děti. Profil sjezdovek je mírný a ideální pro začínající lyžaře. Pro ty nejmenší je ve skiareálu dětská zahrádka se zvířátky. Děti zde mohou ťapat na lyžičkách a seznamovat se s tím, že to na lyžích klouže. Větší děti mohou na sjezdovku a to buď na laně, nebo s rodičem na pomě. Obsluha vleku je ochotná a vlek přibrzdí. Rodič dá dítěti jednu nohu mezi lyže a veze ho tzv. na koleni. Děti mohou využít i velkou lyžařskou školu (450 Kč / hodinu). Napočítal jsem kolem 15 instruktorů. Cena skipasů je 420 Kč/den, nebo můžete využít bodovou jízdenku, kdy jedna jízda vyjde na 15 Kč. Pokud si zatouží pořádně zalyžovat i rodiče, je zde prudší vlek ke kostelu, nebo můžete dojet autem do 4 km vzdálených Herlíkovic. Nesmíme zapomenout ani na běžkaře. Strážné je východiskem běžkařských stop, dojedete po vrstevnici až do Špidlerova Mlýna.
15.12.2016 - Skiareál Lipno. Sobotní návštěva Skiareálu Lipno se vydařila po všech směrech. Počasí nádherné, fronty u vleků žádné. Nejlepší na skiareálu je Foxpark pro děti. K dispozici jsou dva pojízdné koberce, na jejichž konci pomůže s výstupem dítěti místní obsluha. Půjčit si zde můžete pomůcky k držení dítěte při lyžování (Tzv. žížala, kroužek nebo i koště). Dětský areál je oplocen a prochází se zde lyšák Fox, kterého děti obletují. Sjezdovky byly dobře upravené a na straně od Lipna i dostatečně tvrdé. Myslím, že si zde dobře zalyžují i zdatní lyžaři, kteří vyhledávají větší kopce. Na straně k Lipnu, kde svítí slunce byl již sníh měkčí a pomalý. Tato sjezdovka je i svým profilem spíše pro začátečníky a děti. Foxpark je zdarma, celodenní permanentka za 480 Kč (v mimosezóně, do 23.12).
24. listopadu 2016 - Nové město na Moravě. Světový pohár v biatlonu se letos pojede i v Novém městě na Moravě. Závody se uskuteční 15 - 18. prosince. Divákům se představí všichni čeští přední biatlonisté včetně Gabriely Koukalové, Veroniky Vítkové, Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce. V Novém městě na Moravě probíhá zasněžování tratí a očekává se bouřlivá divácká kulisa. Zbývá už jen pár lístků na tribunu, volná jsou ještě místa kolem trati. Organizátoři očekávají návštěvu 30 000 diváků. Více na http://www.vysocina-arena.cz
Program: Čtvrtek 15.12 17:30 - Sprint muži
Pátek 16.12 17:30 - Sprint ženy
Sobota 17.12 15:00 - Stíhací závod muži, 17:30 - Stíhací závod ženy
Neděle 18.12 11:45 - Hromadný start muži, 14:15 - Hromadný start ženy
Aktuální pohled na Vysočina arénu: http://webkameryzhor.cz/webkamery-z-hor/webkamery-z-hor/vysocina/nove-mesto-na-morave-arena
13. října 2016 - Monínec. Skiareál Monínec na České Sibiři je nově vybaven zařízením Snowfactory, které umožňuje vyrábět sníh a zasněžovat i při teplotách nad nulou. Zasněžovat se dá až do 35 stupňů. Oproti technickému sněhu je snow factory jiný. Připomíná šupiny nebo sklo. Monínec tak bude prvním místem v Česku, kde si můžete v sezóne 2016-2017 zalyžovat. Zahájení provozu je naplánováno na 26. října.